Bugün, işgal altındaki Türk milletinin esareti reddedip, tam bağımsızlık yürüyüşüne başlamasının 100’ncü yılındayız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkan Osmanlı Devleti, Mondros Mütarekesi ile vatanın tüm kapılarını düşmana açmış, bununla da kalmayıp vatan topraklarınınişgali için yardım sözü vermişti. Bu durumu büyük bir üzüntüyle izleyen Mustafa Kemal, İstanbul’da limana yanaşan işgal kuvvetlerinin donanmasına bakıyor ve şu tarihi sözü söylüyordu; “geldikleri gibi giderler…”

İşte bu kararlı ve vakur duruş, 19 Mayıs 1919 Salı günü Mustafa Kemal’in 18 arkadaşı ile birlikte Samsun’a ayak basmasıyla, sonunda Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşacak “Bağımsızlık Yürüşüne” dönüşüyordu. 19 Mayıs 1919’da başlayan bu şanlı yürüyüş bitmedi, asla da bitmeyecektir. Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bu kutlu gün, tarihinin hiçbir döneminde esaret ve işgal altında yaşamamış Türk milletinin, dünyanın en güçlü devletlerinin bu tahakkümüne asla boyun eğmeyeceğini ilan ettiği gündür.

Türk milleti, Mustafa Kemal’in 100 yıl önce bugün Samsun’a ayak basarak yaktığı bağımsızlık ateşi, her geçen gün büyüyerek yanmaya devam etmektedir ve asla sönmeyecektir. Bu ateşin, ulusun tüm yurttaşlarının kalplerinde ilk günkü güç ve inançla yanıyor olduğundan hiçbir kuşkum yok.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100’ncü yılını bir kez daha kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile o günden bugüne vatan toprağı için canını vermiş şehitlerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.  

Duyuru Fotoğrafları"Ne Mutlu Eskişehirliyim Diyene"