Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir turizminin kalbi konumunda olan Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde ‘Tarihi Odunpazarı Bölgesi Kentsel Gelişim Projesi’ kapsamında Sanat Sokağı, Hamam ve Hamam Müzesi, Kitabevi, Modern Sanatlar Müzesi, Avlu Odunpazarı ve ticari komplekslerin çalışmaları devam ediyor. Odunpazarı’na büyük hareketlilik getirecek alanlar sayesinde Eskişehir turizmi yeni bir cazibe alanı daha kazanacak.

Odunpazarı Bölgesi’nde hayata geçirdiği projeler ile kent turizmine büyük katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kentteki turist sayısını arttırmak ve Odunpazarı’nı cazibe merkezi haline getirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. ‘Tarihi Odunpazarı Bölgesi Kentsel Gelişim Projesi’ kapsamında çalışmaların devam ettiği bölgede Sanat Sokağı, Hamam ve Hamam Müzesi, Kitabevi, Avlu Odunpazarı ve Modern Sanatlar Müzesi tarihi bölgeyi daha da hareketlendirecek.

Odunpazarı’nın sağlıklı ve genç Eskişehir’in kökleri olduğunu ifade eden Başkan Büyükerşen “Bir yerleşim bölgesinin tarihi kimliğinin olması ve bu kimliğin somut eserler ile yansıtılması çok önemlidir. Bağdat, Viyana, St. Petersburg, Paris gibi şehirler böyle şehirlerdir. Hiç ziyaret etmeseniz bile bu şehirlerin neden önemli kentler olduğunu bilirsiniz. Çünkü tarihlerini ve kimliklerini her şeye rağmen korumaya çalışmışlardır. Ülkemizde ise durum biraz farklı. Camiler ve külliyeler dışında hiçbir şeye acımadan yok etmişiz. 1999 yılında göreve geldiğimizde başlattığımız en büyük projelerimizden biri Odunpazarı Evlerini Koruma ve Yaşatma Projesiydi. Türkiye’nin en önemli mimar ve tarihçileri ile çalışarak birçok engellemeye rağmen yıkılan yapıları asıllarına uygun olarak tekrar inşa ettik. Bazı binaları restore ederek Odunpazarı Tarihi Bölgeyi yaşayan ve yaşatan bir hale getirdik” dedi. Bu hizmetlerin karşılığını Eskişehir’in bugün yurt içi turizmde önemli kentlerden biri olarak aldıklarını ifade eden Büyükerşen, Odunpazarı için yeni projelerin çalışmalarına başladıklarının altını çizdi. Büyükerşen “Odunpazarı bu şehrin kalbi. Önemli müzelerimizin birçoğu bu alanda bulunuyor. Şehre gelen turistlerin uzun süre vakit geçirdikleri bu alanı yeni projeler ile daha canlı hale getirmek istiyoruz. Medeniyetimizin en önemli unsurlarından biri olan hamamları anlatan bir müzemiz olsun istedik. Bu projemizin yanı sıra bölgede Sanat Sokağı başta olmak üzere pek çok yenilik içeren projelerimizin inşaat çalışmaları da aralıksız sürüyor. Önümüzdeki bahar aylarında Odunpazarı Bölgesi yepyeni güzellikleri ve yatırımları ile halkımız ve turistleri kucaklayacak” dedi.

“SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİMİZ DEĞER
SANAT SOKAĞINDA YAŞAYACAK”

Çalışmaları devam eden projelerden biri de Odunpazarı’nda sanat faaliyetlerine hız kazandıracak olan Sanat Sokağı. Bölgeyi sosyo-ekonomik açıdan canlandıracak proje, öğrenciler başta olmak üzere sanatçılar ve akademisyenlere yönelik çalışmaların da merkezi olacak. Proje içerisinde tiyatro salonu, kukla tiyatrosu, tasarım atölyeleri, sergi rampaları, fuaye alanları ve kafeler yer alırken, binlerce kitabın bulunacağı KitabEvi de tarihi bölgeye hareketlilik kazandıracak. Düzenlenecek atölyeler ile farklı disiplinlerde çalışan insanların etkileşim halinde olacağı Sanat Sokağında, kaybolmaya yüz tutmuş kukla sanatı da üretim atölyeleri ve tiyatro oyunları ile yaşatılacak.

Eskişehirlilerin sanata verdiği değerin her geçen gün daha da arttığını ifade eden Başkan Büyükerşen “Şehir Tiyatrolarımız şehrin 7 ayrı noktasında birbirinden önemli oyunları dolu salonlara sahneliyor. Aynı şekilde Senfoni Orkestramız her hafta verdiği konserlerle 7’den 70’e hitap ediyor. Ayrıca ilçe belediyelerimizin de bu konuda aktif hale gelmesiyle Eskişehir tam anlamıyla kültür ve sanat kenti oldu. Biz de bu şehre yakışır bir Sanat Sokağı hizmete sunmak istiyoruz. İçerisinde sergiler, tiyatrolar, atölyeler, alışveriş alanları olacak ve tam da şehrin kalbi olan Odunpazarı’nda yer alacak. Hem şehre gelen turistler hem de hemşehrilerimizin içerisinde vakit geçirmekten mutluluk duyacağı bu alanda da çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Duyuru Fotoğrafları"Ne Mutlu Eskişehirliyim Diyene"